تقویت مهارت شنیداری در یادگیری زبان انگلیسی

  1. خانه
  2. زبان‌های خارجی
  3. زبان انگلیسی
  4. مقالات زبان انگلیسی
  5. تقویت مهارت شنیداری در یادگیری زبان انگلیسی
تعداد بازدید : 238
تقویت مهارت شنیداری
🎧 این مقاله دارای پادکست آموزشی می‌باشد.

⚠️ تا بارگذاری کامل فایل‌ پادکست اندکی صبر کنید… ⚠️

بارگذاری فایل‌ پادکست کامل شد.

تقویت مهارت شنیداری چه اهمیتی دارد؟

با نام خدای مهربان و عرض سلام خدمت شما همراهان عزیز سایت هگزپاد،

مهارت شنیداری (Listening) عامل مهم رسیدن به مهارت گفتاری (Speaking) می‌باشد. زبان‌آموزان همیشه به دنبال روش‌هایی بوده‌اند که مهارت شنیداریشان را تقویت کنند. در این مقاله قصد داریم شیوه‌هایی را معرفی نماییم که با انجام آن‌ها شاهد پیشرفت قابل توجه مهارت شنیداری خود، خواهید بود. در ابتدا باید بدانیم که بین کلمات شنیدن (hear) و گوش دادن (listen) تفاوت زیادی وجود دارد.

«شنیدن» فعلی غیرارادی است در صورتی که «گوش دادن» فعلی ارادی همراه با پردازش اطلاعات در مغز انسان می‌باشد و ما خودمان انتخاب می‌کنیم که به چه چیزهایی گوش دهیم. بنابراین می‌توان گفت که گوش دادن نقش به سزایی در یادگیری دارد.

این عقیده بین زبان‌آموزان زیادی وجود دارد که مشاهده‌ی فیلم زبان اصلی به همراه زیرنویس فارسی به بهبود مهارت شنیداری آن‌ها کمک می‌کند در صورتی که این امر تنها باعث افزایش دامنه‌ی واژگان فرد خواهد شد. در ادامه روش‌هایی را معرفی خواهیم کرد که به افزایش توانایی درک از طریق شنوایی شما عزیزان در زبان انگلیسی کمک شایانی خواهد نمود.

تقویت مهارت شنیداری
تقویت مهارت شنیداری

شیوه‌های تقویت مهارت شنیداری (Listening)

 

تقویت مهارت شنیداری

۱. گوش دادن به موضوعات و مطالبی که به آن‌ها علاقه دارید‌‌:

گوش دادن به موضوعات مورد علاقه مانند موضوعات تاریخی، روانشناسی، اجتماعی و… . به یاد داشته باشید سطح زبانی چیزی که گوش می‌دهید باید با دانش زبانی شما تقریباً برابری کند. فایل صوتی‌ای که برای شما دشوار و نامفهوم و یا خیلی ساده و پیش‌پا افتاده است را استفاده نکنید.

 

۲. نوشتن متن پادکست‌ها:

امروزه سایت‌ها و منابع زیادی برای دسترسی به پادکست‌ها و فایل‌های صوتی وجود دارد. نوشتن متن اخباری نظیر CNN, FOX News, ABC, BBC یا آهنگ‌های انگلیسی نیز به این امر کمک می‌کند. هر چیزی که می‌شنوید را بنویسید و در نهایت با اصل متن مطابقت دهید و اشتباه‌های خود را بیابید.

 

۳. مطالعه و خواندن مطالب انگلیسی:

 خواندن مطالب انگلیسی مانند روزنامه و کتاب و سایت‌های خارجی به شما کمک می‌کند که با آن زبان و فرهنگ آن زبان آشنایی بیشتری پیدا کنید.

 

۴. جستجوی لغات در سایت‌های مرجع فیلم و ویدئو:

با جستجوی یک کلمه در سایت youglish.com فهرستی از ویدئوهایی را خواهید یافت که آن کلمه در آن به کار رفته است. ویدئوهایی که برگرفته از قسمت‌هایی از فیلم یا سخنرانی‌های زبان اصلی و منابع مختلف است.

 

۵. ایجاد لیست‌های مورد علاقه:

در تلفن همراه خود لیستی از فایل‌های صوتی دلخواه و مورد علاقه‌ی خود را اضافه کنید و در حین فعالیت‌های روزمره یا اوقات فراغت به آن‌ها گوش دهید.

 

۶. استفاده از زمان‌های بیهوده:

زمان‌های کسل کننده و یا خالی خود را به زمان listening تغییر دهید. به عنوان مثال هنگامی که در اتوبوس یا تاکسی نشسته‌اید یا در حال انجام کارهای شخصی خود هستید به موضوع صوتی دلخواه خود مانند اخبار روز و یا داستان‌های صوتی گوش دهید.

 

۷. تحقیق و عمیق شدن در تلفظ کلمات:

در مورد تلفظ‌های کلمات خصوصاً در زبان انگلیسی مطالعه کنید. گاهی قرار گرفتن دو کلمه سبب تغییر تلفظ کلمات می‌شود. در مثال زیر به یکی از این نمونه‌ها می‌پردازیم.

/would you : /wʊdʒu 

/meet you : /mi:tʃu

 


رویه و رفتارهای اشتباه در کلاس یا در فرآیند آموزش

 

PSEUDO:

زمانی اتفاق می‌افتد که ذهن شما در بیرون از کلاس آموزش می‌باشد و از موضوع اصلی منحرف شده در حالی که تظاهر می‌کنید در حال گوش دادن هستید.

 

Selective Listening:

به این معنی است که شما تنها به مواردی گوش می‌دهید و در فرآیند آموزشش هستید که با آن‌ها موافق هستید و یا به آن علاقه دارید و بقیه موارد را نادیده می‌گیرید.

 

Insulated Listening:

این مورد زمانی رخ می‌دهد که زبان‌آموز با اراده خودش بنا به دلالیلی از شنیدن و آموزش برخی موضوعات و سخنان خودداری می‌کند.

 

Critical Listening or Defensive Listening:

عادتی است که زبان‌آموز یا شنونده در فرآیند آموزش با موضوعی مخالف است و تمرکز خود را از آن موضوع از دست داده و دیگر تمایلی ندارد که به ادامه آن موضوع گوش فرا دهد.

 

افزایش توانایی درک از طریق شنوایی
افزایش توانایی درک از طریق شنوایی

 

حال با توجه به توضیحات بالا و معضلاتی و مشکلاتی که در پیش روی این پروسه قرار دارد می‌خواهیم راه حل‌هایی را برای رشد و تقویت مهارت شنیداری ارائه نماییم.

معرفی راه‌حل‌هایی جهت تقویت شنیداری

۱) اولین موضوعی را که می توان برای تقویت مهارت شنیداری در کلاس‌های آموزشی معرفی کرد تقویت و افزایش هوشیاری دانش‌آموز و دانشجو در کلاس آموزشی می‌باشد. سعی کنید در کلاس آموزش کاملا‌ً هوشیار باشید و افکار خود را از مسائل خالی کنید.

 

۲) نیاز است زمانی که در کلاس آموزش قرار دارید از لحاظ جسمی و روحی نیز کاملاً آماده باشید. زمانی که جسم شما در حالت نامناسبی قرار دارد یا روح شما درگیر مسائل و مشکلات پشت در کلاس می‌باشد شما تمرکزی بر مطالب داخل کلاس نخواهید داشت.

 

۳) برای خود هدف یا اهداف آموزشی را در نظر بگیرید تا انگیزه شما برای رشد و یادگیری در کلاس آموزشی بیشتر شود.

 

۴) تمرین را هرگز فراموش نکنید. یکی از تمرین‌های ساده می‌تواند این باشد که شما از شخصی بخواهید برای شما جملات کوتاه و بلند را بخواند و شما هر چیزی را که می شنوید بنویسید. تمرین باید مداوم باشد، می‌توانید این تمرین را هر روز و در مدت زمان زیادی انجام دهید. برای مثال برای تاثیر بیشتر می‌توانید این تمرین را به مدت یک سال انجام دهید تا تاثیر آن را در افزایش توانایی درک از طریق شنوایی در خود ببینید.

 

۵) در بعضی مواقع ذهن متمرکز نمی‌شود. در این مواقع حتی اگر لازم بود تظاهر کنید که شما شیفته‌ی یادگیری هستید زیرا مغز انسان تفاوت واقعیت و تلقین را متوجه نمی‌شود.

 


تقویت مهارت شنیداری |
حرف و سخن پایانی

 

در نهایت در روند یادگیری همیشه باید نگرش و دید مثبتی داشته باشید و با خود تکرار کنید که شما انگیزه و مهارت لازم را دارید و اینکه شما در هر زمان پیشرفت قابل توجهی در مهارت‌های مختلف زبان انگلیسی احساس می‌کنید به عبارتی:

.Sometimes you have to fake it till make it (گاهی باید تصور کنید تا آن را به واقعیت تبدیل کنید.)

این یک باور است و باور با تکرار آگاهانه مسائل ایجاد می‌شود و سپس به صورت ناخودآگاه در ضمیر شما قرار می‌گیرد و شما به این ترتیب به صورت اتوماتیک و ناخودآگاه آن کارها را انجام خواهید داد.

در انتها منابعی را معرفی می‌کنیم که می‌توانند به تقویت مهارت شنیداری شما کمک به‌سزایی بکنند.

 

سایت هایی که می‌توانند شما را در پیشبرد افزایش توانایی درک از طریق شنوایی کمک نمایند:

www.Americanaccent.com :

سایتی سرشار از مطالب آموزنده در مورد لهجه، آهنگ کلمه (intonation)، گرامر، تلفظ و قواعد آوایی و حتی سرگرمی است.

www.tunein.com :

سایت مفیدی برای یافتن پادکست، اخبار و موسیقی‌های مختلف برای تقویت مهارت listening است.

www.rachelsenglish.com :

این سایت منبع بسیار خوبی برای یادگیری تلفظ‌ها، لهجه و آهنگ (intonation) کلمات و عبارات است.

www.ted.com :

سایتی سرشار از ویدئوهای سخنرانی افراد مختلف با لهجه‌های گوناگون که به شدت برای تمرین مهارت شنیداری توصیه می‌شود. همه ویدئوهای موجود در این سایت دارای زیرنویس هستند.

 

کتاب‌هایی که می‌توانند شما را در پیشبرد افزایش توانایی درک از طریق شنوایی کمک نمایند:

   :15 Days Practice for IELTS (by Xia Li Ping – He Ting)

این کتاب به افرادی پیشنهاد می‌شود که زمان کمی برای آماده‌سازی آزمون بین‌المللی آیلتس دارند.

 

(Clear Speech (by Judy B. Gilbert:

کتابی است که به زبان‌آموزان اطلاعات زیادی در زمینه زبان گفتاری انگلیسی از جمله لهجه و تلفظ می‌دهد.

 

(Tactics for Listening (by Jack C. Richards:

کتابی بسیار پر‌مخاطب است که در ۳ سطح مختلف و با موضوعات جذاب منتشر شده است و در آموزشگاه‌های بسیاری تدریس می‌شود.

 


امیدوارم از این مقاله و مطالبی که در آن ارائه شد بهره کافی را برده باشید. چنانچه پیشنهاد یا انتقادی دارید لطفاً در قسمت نظرات بنویسید.

نوشته های مرتبط :

از سیر تا پیاز صفت در زبان انگلیسی (سری دوم)
از سیر تا پیاز فعل در زبان انگلیسی (سری چهارم)
از سیر تا پیاز فعل در زبان انگلیسی (سری اول)
هک و امنیت | معرفی مقدماتی
لیفت و لمینت مژه
اشتراک در
اطلاع از
guest
لطفا نام و نام خانوادگی خود را در کادر وارد نمایید.
لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.
در صورتی که دارای وبسایت هستید نشانی آن را وارد نمایید.
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
فهرست
0
دوست داریم نظر شما را درباره این مقاله بدانیم!x
()
x