یادگیری 5 زبان برنامه نویسی در سال 2020 (بخش اول)

  1. خانه
  2. مقالات و آموزش کامپیوتر
  3. یادگیری 5 زبان برنامه نویسی در سال 2020 (بخش اول)
تعداد بازدید : 40
یادگیری 5 زبان برنامه نویسی در سال 2020

آموختن زبان برنامه نویسی یکی از جمله کارهایی است که می تواند به رشد بیشتر شما در هر رشته و شاخه ای که فعالیت می کنید کمک شایانی نماید. در این پست که در سایت هگزپاد | مرجع اموزش انلاین و کتاب های صوتی می باشد قصد دارم تا به صورت جامع 5 زبان برنامه نویسی که بهتر است در سال 2020 یاد بگیرید را به همراه دلایل آن برای شما عزیزان بیان کنم. مسلما قرار نیست که هر 5 زبان مذکور را به صورت همزمان یاد بگیرید. ولی زمانی که در مورد هریک از آن ها اطلاعات کافی داشته باشید راحت تر می توانید برای نیازهای خود یکی را انتخاب کرده و به یادگیری آن مشغول شوید.

 

یادگیری زبان برنامه نویسی | مقدمه

سلام دوستان امیدوارم حالتون خوب باشه. توی این بخش از بخش مقالات و آموزش کامپیوتر قصد دارم تا 5 زبان برنامه نویسی زنده و پویای دنیای برنامه نویسی را که اگر در سال 2020 یاد بگیرید می توانید برای خودتان اسم و رسمی در این مارکت بوجود بیاورید را به شما کامل و جامع تا جایی که بتوانم معرفی کنم.

مهم تر از آن این است که می خواهم دلایل کافی و محکمی هم برای یادگیری زبان برنامه نویسی به شما بگویم تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

شاید از خودتان بپرسید آیا واسه ورود و رشد در این مارکت لازم و ضروری است که همه این زبان ها را بیاموزیم ؟

جواب کاملا واضحه ، معلومه که نه. نه این که نمی شود یاد گرفت ، بلکه بهتر است به جای اینکه چند زبان برنامه نویسی را کمی یاد داشته باشید ….. یادگیری یک زبان برنامه نویسی را عمیق و کامل در دستور کارتان قرار دهید تا حرفی برای گفتن داشته باشید.

اگر تا حالا هیچ زبان برنامه نویسی را سمتش نرفتید و تازه میخواهید شروع کنید به یادگیری زبان برنامه نویسی و این اولین بار است که میخواهید زبانی را شروع کنید، پیشنهاد من به شما یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون و یا جاوا اسکریپت می باشد. زیرا این دو زبان از جمله زبان هایی می باشند که تقریبا تمام مفاهیم و اصول برنامه نویسی را به صورت جامع و کامل می توناید با آن ها بیاموزید.

علاوه بر آن می توانید ذهن خود را هم کاملا آماده کنید تا ساختارهای پیچیده و سخت زبان های برنامه نویسی را نیز یاد بگیرید.
پس با من همراه باشید تا داده های بیشتری جهت یک شروع عالی برای آموختن زبان برنامه نویسی داشته باشیم.

یادگیری زبان برنامه نویسی | 5 زبان برنامه نویسی در 2020
یادگیری زبان برنامه نویسی | 5 زبان برنامه نویسی در 2020

 

زبان برنامه نویسی شماره 5

خوب در اینجا بهتر دیدم که از آخر شروع به معرفی این 5 زبان برنامه نویسی برای یادگیری کنم.

پنجمین زبان در این لیست به عقیده من زبان برنامه نویسی کاتلین (KOTLIN) است. نام کاتلین از جزیره ای به همین نام (Kotlin Island) که در واقع در روسیه قرار دارد برداشته شده است.

یادگیری زبان برنامه نویسی | جزیره کاتلین
یادگیری زبان برنامه نویسی | جزیره کاتلین

این زبان برنامه نویسی در اواخر سال 2011 توسط شرکت جت برینز که شرکتی در زمینه برنامه نویسی می باشد تولید و به بهره برداری رسید. کاتلین همانطور که قبلا در این پست در ارتباط با زبان های برنامه نویسی شیء گرا معرفی کردم یک زبان برنامه نویسی شیء گرا و بدون نیاز به سیستم عاملی خاص یعنی کراس پلتفرم می باشد.

 

امکانات زبان برنامه نویسی کاتلین برای یادگیری نسبت به جاوا

این زبان برنامه نویسی در سال 2015 نسخه 1 آن که استیبل بود وارد بازار شد.کاتلین همانند زبان برنامه نویسی جاوا بر روی بستر JVM (Java virtual Machine) کار میکند. با این که این زبان برنامه نویسی هنوز زبان جوانی محسوب می شود ولی به نسبت جاوا اسکریپت امکانات بیشتری را در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد و همچنین از خشکی کم تری نسبت به زبان جاوا برخوردار است. به عنوان مثال زبان برنامه نویسی کاتلین پشتیبانی کاملی از Functional Programming می کند. و همچنین برای مثال مانند #C که امکاناتی نظیر Extension Method را چند سال پیش به زبان خود اضافه نمود (جاوا این قابلیت را دارا نیست) در این زبان برنامه نویسی وجود دارد.

از اآن جایی که خروجی برنامه های کاتلین هم مانند جاوا اسکریپت Java Bytecode می باشد، می توانیم در زبان برنامه نویسی برای اندروید نیز از زبان کاتلین استفاده نماییم. همین امر باعث شد که به دلیل مستندات خوبی که کاتلین نسبت به جاوا دارد کاتلین زبان محبوب تری نسبت به جاوا برای برنامه نویسی اندروید بین برنامه نویسان باشد. برای مطالعه مستندات رسمی زبان برنامه نویسی کاتلین می توانید به خود سایت شرکت یا مستقیما به اینجا سر بزنید.

2 تا از بهترین نکات مثبت این زبان که می تواند مشوق شما برای یادگیری زبان برنامه نویسی کاتلین باشد ، که البته 2 تا از مهم ترین دلایل انتخاب برنامه نویسان اندروید نیز می باشد کرش نکردن اپلیکیشن های تولید شده و سرعت بالای آن ها با این زبان برنامه نویسی می باشد.

 

معرفی کاتلین در مراسم گوگل IO

همانطور که مطلع هستید شرکت گوگل هر ساله مراسمی تحت عنوان Google IO را برگزار می کند که در سال 2017 در این مراسم این زبان برنامه نویسی را برای اندروید معرفی کرد. نا گفته نماند که معرفی این زبان توسط گوگل به معنای پشتیبانی گوگل از این زبان نمی باشد، بلکه به این معناست که گوگل می خواهد ابزارهای خود از جمله اندروید استدیو را با کاتلین هماهنگ نماید.

یادگیری زبان برنامه نویسی | معرفی کاتلین در مراسم Google IO
یادگیری زبان برنامه نویسی | معرفی کاتلین در مراسم Google IO

 

سرعت بالای کدنویسی در کاتلین

از دیگر مزایای این زبان برنامه نویسی که باعث شد جزو 5 زبان برتر سال 2020 قرار گیرد، حجم کم کدنویسی با این زبان برای سرعت بخشیدن به کار می باشد. زبان برنامه نویسی کاتلین کدنویسی خلاصه ای دارد، یعنی تعداد خطوطی که برای انجام پروژه ای برای مثال در جاوا می نویسید بسیار بیشتر از تعداد خطوطی است که در زبان کاتلین برای همان هدف نوشته شده است.

یادگیری زبان برنامه نویسی | سرعت کدنویسی در زبان برنامه نویسی کاتلین
یادگیری زبان برنامه نویسی | سرعت کدنویسی در زبان برنامه نویسی کاتلین

 

سازگاری بالا و Transpile آسان با کاتلین

سازگاری بسیار بالای کاتلین با جاوا این امکان را به برنامه نویسان جاوا می دهد تا بتوانند به راحتی با کاتلین نیز کار کنند و در بخش هایی که جاوا قادر به پشتیبانی آن ها نیست پروژه را در کاتلین و یا بالعکس ادامه دهند و به راحتی به جاوا اسکریپت Transpile نمایند. طبق گفته سایت کاتلین، برنامه نویسان این زبان می توانند کد های خود را به راحتی برای IOS , MACOS , Windows , Linux , و یا حتی وب اسمبلی خروجی بگیرند.

یادگیری زبان برنامه نویسی | Kotlin Multiplatform
یادگیری زبان برنامه نویسی | Kotlin Multiplatform

 

یادگیری زبان برنامه نویسی | سخن پایانی

شرکت های بزرگ زیادی هستند که با زبان برنامه نویسی کاتلین نوشته شده اند که به عنوان مثال می توان به شرکت هایی از جمله Netflix , Uber , trello و …. اشاره کرد.

نکته آخر که بسیار مهم نیز می باشد این است که یادگیری زبان برنامه نویسی کاتلین بسیار ساده و آسان می باشد و این زبان یکی از ساده ترین زبان های برنامه نویسی در دنیاست. در واقع می توانید به راحتی در کوتاه ترین زمان ممکن با تمرین این زبان برنامه نویسی را بیاموزید. اما نکته ای که نباید فراموش کنیم و شاید در یادگیری این زبان برنامه نویسی برای شما مشکل ایجاد کند این است که قواعد و سینتکس های متفاوت و جدیدی از زبان کاتلین خواهید دید که هیچ ارتباطی به زبان هایی نظیر جاوا و … ندارد. پس بهتر است این زبان را از ابتدا اصولی و کامل یاد بگیرید.

 

ادامه دارد …….

 

ممنون از اینکه همراه ما بودید و منتظر بخش دوم و معرفی 4 زبان برنامه نویسی دیگر که در سال 2020 باید بیاموزید باشید.

در پناه الله یکتا ، شاد، پیروز و سعادتمند در دنیا و اخرت باشید.

نوشته های مرتبط :

هک و امنیت | معرفی مقدماتی
برنامه نویسی شیء گرا چیست ؟
برنامه نویسی شیء گرا چیست ؟
برنامه نویسی شیء گرا چیست ؟
واژه Jealous – درس اول – لغت سوم | کتاب 504
اشتراک در
اطلاع از
guest
لطفا نام و نام خانوادگی خود را در کادر وارد نمایید.
لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.
در صورتی که دارای وبسایت هستید نشانی آن را وارد نمایید.
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
فهرست
0
دوست داریم نظر شما را درباره این مقاله بدانیم!x
()
x